Co si pohlídat při napouštění bazénu?

Asi každého, kdo má na zahradě bazén napadne myšlenka na jeho napuštění ve stejnou chvíli – po prvním nebo druhém víkendu, co se teplota přehoupne přes 25 stupňů ve stínu. To však může způsobit dost problémů. To stejné totiž napadne i většinu dalších majitelů bazénu v sousedství.

Takový bazén, to je docela hodně vody. Bazén s průměrem 3,5m a hloubkou 1m pojme okolo 10m3 vody, což může být i pětina kapacity vodojemu v menších obcích. A větší zapuštěné bazény uzmou z řádu ještě více.

To má za následek hned několik problémů. Zaprvé to zahýbe s kapacitou vodovodní sítě. Pokud si rozhodne napustit bazén několik domácností naráz, pozná to celá síť na tlaku, objemu i kvalitě vody. Velký výkyv v tlaku a masa napouštěné vody navíc může dostat do pohybu usazeniny v potrubí. Nečistoty dorazí nejen k vám, ale i k vašim sousedům. Projeví se to dočasně zkalenou vodou jak v bazénu, tak i z kohoutku. Pokud vám doma zničehonic teče kalná voda a přitom si bazén nenapouštíte, možná si ho jen napouští několik vašich sousedů ve stejnou chvíli.

Jak nelaškovat se sousedy a čistotou vody v bazénu? Pokud napouštíte bazén z vodovodu, tak nedávejte plný průtok a napouštějte radši déle, ale s menším vlivem na tlak v síti. Také je dobré napouštět bazén jindy než v hlavní špičce. Tedy jindy než o víkendu odpoledne. Ideální je samozřejmě napouštět přes noc, ale chápeme, že takovou variantu zvolí málokdo. Další možností je nenapouštět celý bazén naráz, ale třeba nadvakrát.

Pokud bazén plánujete napouštět jiným způsobem než z vodovodního řádu, například cisternou nebo čerpadlem ze studně či vrtu, tak se vás samozřejmě tento problém netýká. Všem každopádně přejeme, abyste si u bazénu užili co nejlepší okamžiky.