Co všechno umí snímače hladiny?

Nejúčinnější ochranou proti chodu na sucho je zajistit, aby se čerpadlo do suché fáze ani nedostalo. Jednou z možností jak zajistit automatické hlídání hladiny jsou plovákové spínače, případně si může stav kontrolovat i samotné čerpadlo pomocí zabudovaných senzorů.

Chod na sucho je takový stav, kdy čerpadlo nenasává žádnou kapalinu, ale pouze vzduch. Delší nebo opakovaný chod na sucho čerpadlo poškozuje, protože (mimojiné) nedochází k chlazení motoru.

Další a elegantní možností, jak se proti chodu na sucho bránit jsou hladinové spínače. Oproti plovákům jsou přesnější a mají i širší škálu použití. Mohou totiž měřit více hladin najednou a poslouží nejen jako hlídač prázdné studny či nádrže při čerpání, ale celý chod můžete otočit a kontrolovat s nimi naplnění nádrže při dočerpávání. V jednom módu tak zamezí chodu na sucho a v druhém přetečení nádrže. A to se vyplatí.

Na výběr je z několika typů hladinových spínačů. Jedna jednoduchá sonda slouží k indikaci jedné hladiny, dvě jednoduché sondy slouží k indikaci dvou hladin o libovolném rozdílu, jedna dvojitá sonda slouží ke snímání dvou hladin s od výrobce nastaveným rozdílem 5 m (označení délka kabelu + 5 m). K dispozici jsou ale i špičkové hasičské šestisondové spínače, které dokáží hlídat i 5 úrovní hladiny.

Většina přístrojů nabízí možnost volit si mezi více módy. Jednostavový mód hlídá jednu úroveň hladiny, dvoustavový hlídá dvě úrovně. Čerpadlo pak spíná při jedné úrovni a vypíná při druhé. Samozřejmostí je možnost přepínat mezi odčerpáváním a dočerpáváním a u některých modelů i kombinovanou funkcí, která hlídá stabilní hladinu a podle potřeby dočerpává či odčerpává.

Pokud chcete bezpečně a spolehlivě hlídat množství vody ve studnách, nádržích, jímkách a jiných zásobnících, je hladinový spínač nejlepší volbou. Je přesný, spolehlivý a nabízí všechny funkce, které budete potřebovat. Pokud si nejste úplně jistí, jaký typ vám bude nejlépe vyhovovat, rádi poradíme ideální řešení, které vám padne na míru.