Dodejte vašemu zahradnímu jezírku trochu života

Máte na zahradě malé jezírko? Co ho trochu oživit? K tomu je perfektní malé fontánové čerpadlo, zurčící voda je mnohem lepší než stojatá hladina. Proč? Jemné ševelení tekoucí vody a vlnky na hladině dodají jezírku mnohem živější a příjemnější styl.

Fontánová čerpadla jsou nenáročná na údržbu, ale počítejte s tím, že se jednou za čas zanesou. Zanesené čerpadlo většinou nestačí jen propláchnout tekoucí vodou, ale je nutné důkladnější vyčištění. Čerpadlo otevřete a vyjměte vrtulku, poté vše důkladně vyčistěte.

Že se čerpadlo zanáší poznáte jednoduše tak, že se zastaví, ale tomu jde předejít. Poznávacím znamením blížících se potíží je hlučnější chod. Nemusíte se bát, že byste čerpadlo zničili, na pročištění vrtulky a celého ústrojí je stavěné. Čištění je důležité nejen u čerpadlel používaných do zahradních jezírek, ale i u těch v akváriích. Těm totiž pro změnu vadí vodní kámen.

Pokud si tohle nečtete ze své vily na Seychelách, budete muset své zahradní jezírko i zazimovat. Rozhodně nenechávejte čerpadlo v jezírku přes zimu a vždy ho vytáhněte, pokud se noční teploty začnou přibližovat k nule. Jezírka často promrznou až na dno a led by drobné čerpadlo poškodil.

Samozřejmě nezapomínáme ani na využití v akváriích, které je u malých fontánových čerpadel nejčastější. Zde se vždy dívejte, zda je čerpadlo stavené i na slanou mořskou vodu. Některá levnější čerpadla jsou totiž výhradně sladkovodní. Sílu čerpadla poznáte podle maximálního průtoku, výkonější čerpadla zvládnou i více než 1000 litrů za hodinu.