Jak na jaře správně zprovoznit závlahu

Jaro klepe na dveře a brzy nás všechny čekají každoroční práce kolem domu a na zahradě. Klasickou jarní činností je zprovoznění různých vodních prvků a čerpadel, která musí být přes zimu odstavená. Třeba zavlažování zahrady.

Se zprovozněním závlahy čekejte až do doby, kdy opravdu nehrozí ani ranní mrazíky, nenechte se zlákat prvními slunečními dny s teplotou nad 10 stupňů. Mráz bývá běžný i na konci března a pokud uvedení do provozu uspěcháte, riskujete poškození systému. Uvedení do provozu neznamená zmáčknutí tlačítka start, takže si celý proces projdeme krok po kroku.

Pokud jste některé prvky před zimou odmontovali, tak je nyní nejdříve musíte vrátit zpátky. Stejně tak je nutné zprovoznit zdroj vody a zavlažovací systém k němu připojit. Zkontrolujte, zda je ve vrtu, studni či jiném zdroji dostatek vody. Pokud je zdrojem například čerpací stanice, musíte uvést do provozu čerpadla, tlakovou nádobu i ostatní komponenty a armatury.

Poté se přesuňte k ovládací jednotce. Zkontrolujte, zda je stále uložené veškeré nastavení – datum, čas, kropící programy a podobně. Pokud ne, tak vše znovu nastavte. Pozornost věnujte i filtrům. Všechny vložky a síťky zkontrolujte a vyčistěte, většinou stačí opláchnutí čistou vodou. Čisté filtry znovu složte a namontujte. Pokud už je to pár let, co jste kontrolovali elektroventily, věnujte pozornost i jim.

Poté už přichází k odvzdušnění systému a naplnění vodou. Jednoduchým signálem, že vše funguje je syčení vzduchu z jednotlivých postřikovačů, jak z něj bude voda vypuzovat vzduch. Až je systém bez vzduchu, začne z trysek vytékat i voda. Pokud se trysky vysunuly celé a vyloženě postřikují, přiškrťte uzávěr vody. V této fázi ještě nechcete, aby vše jelo na plný chod. Voda by měla jen jemně vytékat ven. Takto naplňte vodou všechny sekce zavlažovaní.

Ve chvíli, kdy do systému proudí voda doporučujeme znovu obejít všechny části systému a zkontrolovat, zda vodárna či jiný zdroj správně sepíná, zda nekape voda odněkud, odkud kapat nemá a podobně.

Naplnění vodou může z trubek, které byly celou zimu prázdné uvolnit různé nečistoty. Ty se nyní zachytí o sítka u samotných postřikovačů. Je tedy dobré sítka zkontrolovat a případně očistit, poškozená sítka rovnou vyměňte.

Až budete poprvé zkoušet přímo ostřikování, tak sledujte, kam která tryska dosáhne. Pravděpodobně bude nutné znovu seřídit správnou výseč jednotlivých trysek. Poté několikrát znovu otestujte a ujistěte se, že se seřízené výseče samovolně nemění a trysky jsou tak pevně seřízené.