Jak postupovat při výběru domácí vodárny

Domácí vodárna se hodí všude tam, kde chybí napojení na vodovodní řád, ale kde chcete tekoucí vodu. Nejčastěji se tak vodárny využívají na chatách a chalupách nebo u rodinných domů s vlastní studnou.

Domácí vodárna se hodí všude tam, kde chybí napojení na vodovodní řád, ale kde chcete tekoucí vodu. Nejčastěji se tak vodárny využívají na chatách a chalupách nebo u rodinných domů s vlastní studnou.

Ale využívají je jako doplněk i domácnosti s vodovodem, protože se jedná o ekonomicky zajímavou alternativu.

Systém dopraví vodu ze studny, vrtu, nádrže s dešťovkou nebo klidně z blízkého vodního toku. Pokud máte studnu, nádrž na vodu nebo přes zahradu protéká potůček, domácí vodárna je pro vás tím správným řešením. Navíc jde o velmi jednoduchý mechanismus – čerpadlo spojené s tlakovou nádobou. Ta musí být s ohledem na spotřebu dostatečně velká, aby čerpadlo nespínalo více než 6x za hodinu.

Nejčastěji se využívá vodárna typu Darling. Co je domácí vodárna Darling? Součástí je čerpadlo, tlaková nádrž, sací a výtlačné potrubí, pojistka a ovládání.

Čerpadla u domácích vodáren mohou být povrchová nebo ponorná. Povrchová čerpadla se hodí k čerpání z nádrží nebo mělkých studní. Podmínkou je maximální hloubka do 8 metrů. Pokud je hladina níže, sáhněte po čerpadle ponorném, které je vhodné do hlubokých studen a vrtů.

Pokud už víte odkud budete vodu čerpat a jak velkou potřebujete tlakovou nádobu, zůstává rozhodnutí, jakou značku a model čerpadla pořídit. Tedy ne, že byste to samé neměli řešit i u ostatních součástí soustavy (nádoba, potrubí,…) ale největší rozdíly jsou právě u čerpadla. To je srdcem vodárny.

Značek je na trhu celá řada a u všech narazíte na modely, kde je prioritou cena a modely kvalitnější, které nabízejí vyšší kvalitu.

Oblíbený je například výrobce IBO Dambat. Specializují se na výrobu čerpadel pro domácnosti i špičkových čerpadel pro průmyslové využití a zajímavé vychytávky z obou světů umí vhodně kombinovat i do čerpadel, která jsou cenově dostupná pro širokou veřejnost.

Vodárny IBO jsou výsledkem spolupráce dvou výrobců – IBO a Dambat. Sdílené know-how pak přenesli do nové řady čerpadel a vodáren, které se brzy staly jedněmi z nejprodávanějších na trhu.

Kromě kvalitních materiálů je výhodou i univerzálnost. Ne vždy jde propojit vybrané čerpadlo s konkrétní vodárnou, ale právě například u povrchových čerpadel IBO může libovolné čerpadlo být součástí libovolné domácí vodárny.

Doporučujeme radši pár stovek nebo tisícovek připlatit za kvalitnější čerpadlo. Zejména sledujte, aby co nejvíce součástek bylo kovových – z litiny a nerezové oceli. Čerpadla s plastovými součástkami mají zpravidla kratší životnost než celokovové.