Jak vybrat čerpadlo

Před nákupem čerpadla si musíte rozhodnout, na co ho budete používat. Existují dvě základní otázky, u nichž musíte mít jasno.

  • Jakou vodu budu čerpat?
  • Potřebuji čerpat spíše méně vody na větší vzdálenost nebo hodně vody na menší vzdálenost?

Dnes se blíže podíváme na rozdělení čerpadel podle znečistění vody.

Čerpání čisté vody

Čerpadla na čistou vodu jsou nejčastěji využívána pro kropení zahrádek, napouštění bazénů a obecně pro běžné používání na chalupách a chatách. Pro tento účel doporučujeme ponorná čerpadla. Vybírat můžete z benzínových, naftových i těch vybavených elektromotorem. Co se týče výkonu, tak slabší má 230 V a silnější 400 V. Na trhu je běžně k dostání ponorné čerpadlo do studny i ponorné čerpadlo do vrtu

A když se bavíme o čisté vodě, myslíme opravdu čistou. Nemuselo by se vyplatit mávnout rukou ani nad drobnými nečistotami nebo jemným pískem, i ty mohou čerpadlo poškodit. K takovým účelům se častěji využívají zásobovací (tlakovací) čerpadla, které dokáží díky skvělé dopravní výšce (až 100 m) čerpat efektivně vodu i z hlubokých studen a na velkou dálku.

Čerpadla na mírně zakalenou vodu

Pokud chcete čerpat převážně čistou vodu, ale čas od času ho budete chtít využít i na čerpání vody ze sudu, řeky a podobných míst, kde se dají očekávat drobné nečistoty, volte drenážní čerpadla, která jsou vybavena filtry nečistot. Dejte si však pozor, na jak velké nečistoty opravdu při čerpání narazíte. U čerpadla bude napsáno, s jak velkými nečistotami si ještě poradí. Opravdu doporučujeme se těmito limity řídit. Zejména pozor na tvrdé a obrušující kamínky a písek.

Na těžkou práci jsou nejlepší kalová čerpadla

Kalová čerpadla mají dvě velké výhody. Umí si poradit i s velkými nečistotami, takže se hodí pro čerpání septiků, jímek, zaplavených výkopů a dalších míst, kde je opravdu znečištěná voda. Ty nejsilnější obsahují řezáky a drtiče, které si umí poradit i s větvemi, tkaninou nebo plastovým pytlíkem či taškou. Ale umí samozřejmě čerpat i vodu čistou. Druhou výhodou je velké dopravní množství. Lidskou řečí – vyčerpají hodně vody za málo času.

Pokud máte chatu u řeky a čerpadlo kupujete i s myšlenkou na vyčerpávání zaplaveného sklepa, dopravní množství je přesně ten parametr, který budete sledovat.

Další čerpadlaStále si nevíte rady? To se stává. Tak se přijďte podívat na prodejnu v Prostějově a nebo volejte na 702 272 782.Registrujte se a získejte slevu až 5% na nákup v našem e-shopu Obchodčerpadel.cz