Jak vybrat domácí vodárnu

Domácí vodárna najde uplatnění všude tam, kde chcete pravidelné zásobování tekoucí vodou, ale nejste připojeni k vodovodnímu řádu. Většinou je to oblíbené řešení u chat a chalup, ale i v domácnostech s vlastní studnou, kde je domácí vodárna ekonomicky výhodnějším řešením než placení vodného a stočného.

Výběr vodárny se bude z velké míry řídit zdrojem vody. Nejčastěji to bude studna, nádrž s vodou nebo blízká řeka. Na výběr máte z několika typů čerpadel. Nejčastější jsou samonasávací, odstředivá a ponorná čerpadla.

Samonasávací čerpadla v sobě nají zabudované zařízení na cirkulaci vody v čerpadle. Nemají tedy velké nároky na těsnost systému a nasají bez problémů i kapalinu s obsahem vzduchu. Naproti tomu čerpadla odstředivá mají na těsnost sání vysoké nároky a musí být vždy dokonale zavodněné. Doporučujeme použití zpětné klapky nebo sacího koše s klapkou, aby voda nešla zpětným tokem zpět do studny. Ponorné čerpadlo, jak asi tušíte, se zavodněním problém mít nebude.

Nutnou součástí většiny domácích vodáren je tlaková nádoba. Ta slouží ke snížení počtu zapínání čerpadla. Čím větší nádoba, tím menší bude počet sepnutí. Tím šetříte čerpadlo a jeho motor. Velikost tlakové nádoby se liší podle toho, kde vodárnu využíváte. Chata s jedním odběrným místem si vystačí i s 20 litrovou nádobou. Čtyřčlenná rodina v rodinném domě potřebuje nádobu o objemu aspoň 80 litrů.

Pokud plánujete mít domácí vodárnu přímo doma, třeba jen přes stěnu od obytných místností, nezapomeňte si pohlídat hlučnost čerpadla za chodu. Na trhu jsou speciální čerpadla pro domácí vodárny s tišším chodem. Z naší nabídky můžeme doporučit například domácí vodárnu Walrus. Další její výhodou je, že nepotřebuje samostatnou tlakovou nádobu, takže se vejde v podstatě kamkoli.

Pokud nemáte čerpadlo ve vytápěné nebo aspoň temperované místnosti, musíte ho buď dobře zateplit nebo z něj vodu před zimou vypustit. Jinak v nich voda zmrzne a zařízení poškodí. Vodárna se musí i pravidelně udržovat. Zejména její filtry a předfiltry. Většinou postačí je vyjmout a propláchnout proudem vody.

Domácí vodárny zastanou vše, co běžně zařídí vodovod. Výhodou však je, že je dostupná prakticky kdekoli, kde je studna, vrt či povrchový vodní tok. Už nebudete závislí na změnách ceny vodného a stočného. Počáteční investice se vám tedy časem vrátí.

V pokračování článku se blíže podíváme na parametry, které je dobré si při nákupu a instalaci domácí vodárny pohlídat.