Jak vybrat tlakoměr

U komplikovaných věcí hledáme pomoc sami od sebe, bojíme se udělat při výběru chybu. Paradoxně tak lidé často chybují spíše u výběru méně komplikovaných věcí do domácnosti. U takových, kde "nejde šlápnout vedle". Jednou z takových věcí je manometr, nebo chcete-li tlakoměr.

Nebudeme vám lhát, že je výběr tlakoměru nějaký komplikovaný problém, není, ale přesto existuje pár užitečných tipů, kterými je dobré se řídit.

Pokud chcete, aby manometr něco vydržel nebo ho budete mít v náročnějším prostředí, vybírejte mezi těmi s nerezovým tělem. Pokud bude u vás manometr v suchu, teple a jde vám hlavně o nízkou cenu, bude stačit plastový.

Pro lepší přesnost měření zase vyhledávejte tlakoměr s glycerinovým plněním. Tlakoměry mají také svou třídu přesnosti. Standardní jsou 1,0 %, 1,6 % a 2,5 %. Čím je číslo menší, tím menší je i možná odchylka od údaje na ukazateli. Ochylka je závislá i na teplotě, ale pokud jste běžný ukazatel, nemusíte na takové detaily brát zřetel.

Častým problémem je nedodržování měřícího rozsahu přístroje v poměru k měřeným hodnotám. Zjednoduešeně – pokud budu měřit tlak okolo 8 barů, nedoporučuje se kupovat tlakoměr s měřícím rozsahem 0-10 bar. Pokud se totiž ručička dlouhodobě pohybuje u maxima měřitelného rozsahu, manometru to nesvědčí a postupně dojde ke snížení přesnosti měření a posléze i k poškození měřícího ústrojí.

Doporučuje se vybírat tlakoměr tak, aby se odhadovaná prostřední hodnota měření pohybovala okolo 50 % měřícího rozsahu. Při kolísavém tlaku by se měl rozsah pohybovat mezi 25 a 75 % stupnice. V našem případě je tedy vhodný tlakoměr s rozsahem třeba 0-16 bar. Standardní tlakoměry vydrží i krátkodobý přetlak až na 125 % hodnoty stupnice.

Nezapomeňte si také zkontrolovat, zda vám více vyhovuje manometr se spodním nebo zadním připojením.