Jak vybrat tlakovou myčku

Asi není překvapením, že hlavním parametrem je tlak. Zde si všímejte nejen samotného "výkonu", ale i možnosti regulace. Tlakový čistič bez možnosti regulace tlaku nedoporučujeme, protože má velmi omezenou funkčnost. Na kolo zkrátka nemůžete stříkat stejnou silou jako na beton.

Jak vybrat vysokotlaký čistič?

Asi není překvapením, že hlavním parametrem je tlak. Zde si všímejte nejen samotného "výkonu", ale i možnosti regulace. Tlakový čistič bez možnosti regulace tlaku nedoporučujeme, protože má velmi omezenou funkčnost. Na kolo zkrátka nemůžete stříkat stejnou silou jako na beton. Tedy můžete, ale riskujete jeho poškození. S regulací můžete vždy zvolit ideální sílu vody, abyste vše důkladně umyli, ale nepoškodili.

- Pod 130 barů – Nejčastější výkon hobby čističů. Ideální k základnímu čištění fasád, dlažeb a automobilů. Zároveň je to tlak, kterým byste měli čistit křehčí věci jako jsou třeba jízdní kola.

- 130-150 barů – Vhodné na důraznější čištění dlažby, okapu a odstranění odolnějších nečistot jako třeba různé letité mastnoty. Tento výkon zvolte i pokud máte v plánu důkladně vyčistit auto.

- Nad 150 barů – Touto silou už čistí spíše profesionální stroje a odstraní i velmi silné nečistoty. Ale zároveň pozor, ať z auta nebo plotu spolu se špínou neodstraníte i lak. Je vhodné začínat na menším tlaku a postupně přidávat.

Dalším parametrem je průtok vody. Nehoňte se za každou cenu za co nejvyšším průtokem. Možná seženete čistič, který umožní průtok 500 litrů za hodinu, ale když nedostanete tolik vody z vodovodního řádu, tak vám bude výkon wapky k ničemu – nevyužijete ho. Jak si sílu řádu snadno zjistíte? Prostě minutu točte vodu do kbelíku a pak si vše spočítejte. Druhou možností je vybrat myčku, která umí vodu čerpat. Tu nemusíte zapojovat do řádu, ale bude brát vodu například ze sudu nebo vodní nádrže.

Kontrolujte i stavbu čerpadla. Levnější stroje mají plastové součástky, které nemají takovou výdrž ani životnost a hodí se spíše pro občasné používání. Pokud víte, že dáte wapce zabrat, volte ty s kovovými součástkami čerpadla. Stejně postupujte i u motoru. Pokud plánujete časté používání, volte dražší čističe s kvalitnější a robustnější konstrukcí.

Velmi vítanou funkcí je schopnost čistit teplou vodou či saponátem. Setkáte se s nimi u dražších přístrojů a jistě tuto funkci oceníte třeba při mytí auta. Nádobka na saponát může být integrovaná nebo samostatná. Takovou musíte k wapce připojit hadičkou. Samozřejmostí je použití speciálních saponátů určených právě pro použití v tlakových myčkách.