Jaké parametry sledovat při výběru oběhového čerpadla?

Oběhová čerpadla se používají na spolehlivou cirkulaci vody. Nejčastěji se s nimi rozvádí teplá voda v radiátorech a v podlahovém vytápění, abyste v zimě doma nezmrzli. Stejně tak ale umí i ochladit, pokud je použijete pro rozvod vody v chladících a klimatizačních systémech.

Pokud nahrazujete staré čerpadlo, například při rekonstrukci vytápění, je nejlepší volbou pořídit čerpadlo se stejnými parametry, jako mělo to předchozí. V novostavbách či při větších rekonstrukcích, kde se mění i délky rozvodů a další důležité parametry, musíte vlastnosti čerpadla počítat znovu.

Zajímat vás budou hlavně následující parametry:

  • K jakému účelu budete čerpadlo používat? Vytápění nebo cirkulace teplé vody (TUV)?

  • Jakou potřebujete dimenzi připojení čerpadla – tedy průměr potrubí a typ závitu?

  • Jakou potřebujete vestavnou délku čerpadla - velikost čerpadla pro montáž na potrubí?

  • Jakou potřebujete maximální dopravní výšku čerpadla - v jaké výšce od čerpadla je nejvyšší bod, kam musí být schopno dopravit kapalinu? Jaký potřebujete průtok (objem) čerpané kapaliny?

  • Jaký způsob regulace výkonu čerpadla potřebujete?

Oběhová čerpadla mají zpravidla standardizované označení, které v sobě shrnuje všechny klíčové parametry ve formátu např. 25-60/180. První hodnota udává způsob závitového připojení na trubku (v našem případě 25 = připojovací závit G 1½“ na trubku Rp 1“), druhá hodnota označuje maximální dopravní výšku čerpadla (60 dm = 6 metrů) a poslední hodnota představuje vestavnou délku, tedy velikost čerpadla (180 = 180 mm).

Obliba oběhových čerpadel pramení hlavně z nízké spotřeby energie a s tím spojenými nižšími náklady na provoz. Moderní čerpadla navíc mají i velmi tichý chod a některé modely splňují i energetickou třídu A.