Jakou zvolit velikost bojleru?

Život bez teplé vody si neumíme ani představit, proto je výběr správné velikosti bojleru tak důležitý. Když vyberete malý, nebude vám teplá voda při vyšší spotřebě stačit, příliš velký bojler vás zase bude stát zbytečné náklady na ohřev vody. Chce to prostě ten správný, tak akorát. Ale jaký to je?

Základní mantrou, se kterou počítají i projektanti je spotřeba 50 litrů na osobu. Ale jak asi tušíte, svou otázku nevyřešíte prostým násobením. Vodu nespotřebováváte naráz, ale po částech a ta se mezitím dočerpává a znovu ohřívá. Většinou se tak pro průměrnou čtyřčlennou rodinu počítá se 120-litrovým zásobníkem.

Ani tato hodnota ale není univerzálně platá. Co spotřebu ovlivňuje? Vodu využíváme hlavně k vaření a hygieně. Voda spotřebovaná na vaření ale tvoří jen minimální zátěž, jestli napouštíte 1 litr vody nebo 5 v rozvodu ani nepoznáte. Hlavním měřítkem je spotřeba v koupelně.

Vana nebo sprcha? To je oč tu běží. Celkem očekávaně tvoří hlavní rozdíl ve spotřebě teplé vody to, zda se jen sprchujete nebo jste milovníky ležení v horké vaně. Ta totiž spotřebuje bez problémů i přes 100 litrů vody. Pětiminutová sprcha je výrazně ekonomičtější. Pokud tedy máte doma pouze sprchový kout a pod sprchou netrávíte půl hodiny, můžete zvolit i trochu menší nádrž než udáváme.

Naopak rodiny, kde jsou všichni vyznavači pořádně horké vany by měli sáhnout po větším bojleru. Tím spíš, pokud třeba máte doma dvě koupelny a může se stát, že napouštíte dvě vany naráz z jedné nádrže.

Nezapomeňte na teplotu vody

Při výpočtech velikosti bojleru je dalším důležitým parametrem teplota, na kterou vodu nahřejete. Například 80litrový bojler s 65°C vodou naředíte na 125 litrů vody o teplotě 45 °C. Když však bude mít voda v bojleru 85°C vyrobíte z ní hned 170 litrů stejně teplé vody.

Proč tedy nenahříváme všichni vodu na maximum výměnou za menší nádrž? Důvody jsou dva, první vás asi napadne – čím teplejší voda, tím víc energie a tedy peněz na její ohřátí spotřebujete. A to v dlouhodobém měřítku převáží náklady na pořízení větší nádrže. Druhý problém není tak očividný, ale při teplotě vody nad 65 °C se výrazně zvyšuje tvorba vodního kamene, čímž se snižuje životnost zásobníku.

A poslední doporučení. Myslete dopředu. Pokud jste mladá rodina a zařizujete své první bydlení, myslete na to, že se v nejbližších letech možná počtově rozrostete. Ohřívač vody vydrží bez problémů i 15 let, zvolte tedy takový, který vám bude vyhovovat v delším měřítku.