Podle jakých parametrů vybírat zahradní hadici

Základní a nejdůležitější parametr je tloušťka a váha. Hadice by měla vážit aspoň 115g na každý metr délky. Podle váhy snadno zjistíte tloušťku stěny hadice. Čím tlustší stěna, tím větší odolnost a kvalita. Tloušťka stěny je důležitá hned z několika důvodů.

- Hadice vydrží vyšší tlak. Průměrná hadice v hobby marketu bude mít výdrž kolem 4 – 12 barů. Pokud chcete kvalitu, hledejte hadici stavěnou na vyšší tlak. V našem sortimentu najdete hadice s výdrží až 22 bar. I tak ale doporučujeme důvěřovat hlavně tloušťce hadice, která jde snadno změřit. Hadice z PVC totiž při vyšší teplotě měkne a je tak rozdíl, zda se odolnost v barech měří v 15 nebo 30 °C .

- Tenká hadice se také snadněji vyvlékne ze spojek. Voda na hadici působí velkým tlakem a hadice s tenkou stěnou se v teple a pod tlakem vyvlékne celkem snadno. Do silnější stěny se lépe "zakousnou" zoubky ve spojovacích systémech závlahových programů.

- Tlustší stěna zajistí kvalitní smotání bez přehybů. Tenkostěnná hadice se běžně na několika místech zlomí. To nejenže brání proudu vody, takže hadici musíte před kropením celou projít a všechny ohyby ručně rozmotávat, ale navíc se v ohybech hadice rychle opotřebuje a může se protrhnout. Kvalitní zahradní hadice se smotá bez přehybů.

Nejčastěji se prodávají zahradní hadice s průměrem půl palce a tři čtvrtě palce. Pokud máte větší zahradu, zvolte tři čtvrtě palcovou. Důvod je jednoduchý, čím delší je hadice, tím slabší je tlak vody na konci a z dlouhé půl palcové hadice nebude možná vytékat takový proud vody, který byste potřebovali.

Pokud chcete hadici využít pro zásobování například zahradní sprchy nebo napouštění bazénku, volte takovou hadici, která je opatřena vnitřní vrstvou zabraňující tvorbě a usazování řas. Pokud budete s hadicí jen zalévat, není pro vás tento parametr důležitý.

Naopak vůbec důležitá není barva hadice. Jedině, pokud by vám vadilo, že v tmavé hadici se voda bude rychle ohřívat.