Tlakové nádoby na vodu. Jak vybrat správnou?

Tlaková nádoba je součástí domácích vodáren. Výběr správné nádoby není úplně hračka a laik má určitě plnou hlavu otázek. Na většinu z nich jsme se pokusili dát odpověď v následujících řádcích.

Tlakové nádoby se vyrábí ve třech základních variantách. Varianty s vakem či membránou mají oddělenou vodu a vzduch, tlaková nádoba bez vaku či membrány má vodu a vzduch dohromady v jednom prostoru. Každá z variant má své výhody a nevýhody.

Tlaková nádoba bez vaku/membrány

Jedná se o celonerezové nádoby JOVAL. Voda i vzduch jsou v této variantě v jednom prostoru a nejsou od sebe ničím odděleny. Vzduch se musí do nádoby pravidelně doplňovat, buď připouštěním do vody nebo přifouknutím do nádoby. Čeká vás tedy pravidelná kontrola a obsluha tlakové nádoby. Výhodou naopak může být, že se jedná o jednoduché řešení, na kterém se nemá téměř co poškodit. Jsou vhodnou volbou pro umístění do vlhkého prostředí.

Tlaková nádoba s vakem

V tomto typu nádoby je voda čerpána do pryžového vaku. V prostoru mezi vakem a stěnou tlakové nádoby je tlakový plyn, který udržuje konstantní tlak a navíc chrání vak před poškozením. Při používání může docházet k úniku plynu z nádoby, je proto nutné kontrolovat (třeba měřičem na pneumatiky) přibližně jednou za 3 měsíce tlak v nádobě. Ten by měl být zpravidla o 0,2 baru nižší než zapínací tlak vodárny.

Pokud dojde ke snížení přetlaku, bude častěji spínat čerpadlo. To čerpadlu příliš nesvědčí a navíc vlivem výkyvů v tlaku dochází i rozpínání vaku, který se může poškodit nebo proděravět.

Výhodou tlakových nádob na vodu s vakem je jejich zpravidla nižší pořizovací cena a také to, že při poškození vaku stačí vyměnit pouze vak a nikoli celou nádobu.

Tlaková nádoba s membránou

Nádoba má v sobě pryžovou membránu, která tak odděluje vodu od plynu. Narozdíl od vaku je ale membrána v nádobě napevno. I zde je tlaková nádoba natlakována už od výrobce. Správný tlak najdete buď v návodu, případně se nejčastěji nastavuje na hodnotu o 0,2 baru nižší než je zapínací tlak domácí vodárny.

Výhodou membránové tlakové nádoby je prakticky nulová údržba. Není potřeba provádět kontroly tlaku a doplňovat vzduch. Nevýhodou může být to, že když dojde k poškození membrány, musíte vyměnit celou tlakovou nádobu.

Na co si dát ještě pozor?

Dále můžeme tlakové nádoby dělit na horizontální nebo vertikální. Zda je tlaková nádoba na ležato nebo na stojato nemá na její funkci vliv, ale je potřeba dodržovat správné použití. Není dobré například vertikální tlakovou nádobu dávat naležato. Je totiž stavěna na to, že tlak uvnitř působí svisle, jednotlivé části byste tak namáhali jinak, než na co byly zkonstruovány.

Pokud má tlaková nádoba sloužit pro domácí rozvod vody, zkontrolujte, že má atest na pitnou vodu. To znamená, že je vyrobena z kvalitních materiálů, které nebudou do vody uvolňovat škodlivé látky.

Jak velkou nádobu vybrat?

Na velikost nádoby má vliv hlavně velikost odběru vody v čase. Pokud váš odběr kolísá, tak je potřeba zvolit nádobu větší. Naopak u ustáleného odběru může být nádoba menší. Stejně tak vybírejte velikost dle počtu odběrných míst a četnosti odběru – logicky, čím více, tím větší nádoba. Obecně se doporučuje pro domácí vodárnu tlaková nádoba o objemu 80 – 100 litrů. Příliš se nedoporučuje brát zbytečně velké nádoby. Pokud ve velké nádobě voda stojí, má tendenci se v ní "kazit".

Pokud vám stále není něco jasné nebo jste na některé věci nenašli odpověď, neváhejte a poraďte se s našimi odborníky na horkých linkách. Rádi vám objasníme vše, co bude v našich silách.