Vše co potřebujete vědět při výběru či montáži ruční pumpy

Ruční pumpy se nám mohou zdát jako pozůstatky z doby našich prababiček, ale není tomu tak. I dnes jsou velmi populární a nabízí hned několik zajímavých výhod. Provedeme vás celým procesem výběru pumpy, jejího zprovoznění a údržby až po nabídku náhradních dílů.

Proč jsou ruční pumpy stále oblíbené? Načerpáte s nimi vodu i tam, kde není elektřina. Hodí se tak k použití na chatách nebo zahradách, kde ne vždy máte po ruce zástrčku. Jsou odolné a nenáročné na údržbu. První věc, která se na čerpadle obvykle opotřebuje je motor. Na pumpě tento problém odpadá a mechanické díly vydrží dlouho. Pokud se o pumpu budete trochu starat, pravděpodobně vás přežije. A v neposlední řadě je oblíbená i pro svůj nostalgický starý design. Na zahradě zkrátka vypadá skvěle.

Jak vybrat tu správnou?

Úplně první věcí, kterou je potřeba znát, je hloubka, z jaké budete vodu čerpat. Konstrukce ruční pumpy nedovoluje čerpat z hloubky větší než 7m pod pracovním válcem. Pumpu s válcem integrovaným přímo v těle využijete pouze ve studnách s maximální hloubkou 7 metrů. Pro hlubší studny vybírejte pumpy s externím pracovním válcem. S takovou můžete čerpat vodu až ze 30m hloubky.

Sací koš v obou případech umístěte cca půl metru nad dno studny. Tím si zajistíte, že i při maximálním poklesu hladiny, třeba během letního sucha, budete stále schopni čerpat. Zároveň budete vědět, že pokud žádnou vodu nevyčerpáte, jste doopravdy na suchu.

Vzdálenost půl metru ode dna studny je důležitá ještě z jednoho důvodu. Zamezíte nasávání kalů ze dna. To platí pro kopanou (šachtovou) i vrtanou studnu.

Zprovoznění pumpy

Na rovinu řekněme, že to není žádná hračka. Kopanou studnu do sedmi metrů zručnější kutil možná ještě zvládne zprovoznit sám, ale stejně doporučujeme obrátit se na odborníky. U hloubkových studní s externím pracovním válcem o vlastní montáži neuvažujte. Neodborná montáž ohrožuje správný chod pumpy, zvyšuje četnost závad a zkracuje životnost.

Nejčastějšími závadami při neodborné montáži jsou:

  • špatné nastavení chodu pístu – chod pístu a pohyb páky se vzájemně odchyluje. Píst naráží na klapku s přítěží nebo vrch pracovního válce. Díly se rychleji opotřebovávají.

  • chybné ukotvení pumpy – pumpa se "viklá" či naklání. To zhoršuje efektivitu pumpování a pumpa se hůře ovládá.

  • špatné těsnění mezi zákrytem studny a talířem pumpy. Do studny se dostávají nečistoty a dochází ke kontaminaci vody.

  • chybějící odvodnění – vodu ze stojanu pumpy není možné snížit na nezámrznou hloubku. Voda v pumpě zamrzne a ta pod tlakem praská.

Údržba. Je opravdu tak snadná?

Je snadná. Ale zase si nemyslete, že studnu zprovozníte a pak se na ni podíváte znovu za dvacet let. V zimě je třeba odvodnit vnitřní prostor pumpy, aby v něm nezamrzla voda. Také aspoň dvakrát ročně kontrolujte ukotvení pumpy, což poznáte při běžném používání a také, zda správně těsní zákryt pumpy. Ten zabraňuje vniknutí nečistot a kontaminaci studny.

Přestože je vrzající studna bezesporu romantická a evokuje nám staré dobré časy, doporučujeme vahadlo pravidelně mazat vazelínou nebo tukem. Čím méně vrzání, tím menší opotřebování dílů.

V naší nabídce nenajdete pouze ruční pumpy, ale i veškerý doplňkový sortiment. Při stavbě přijdou vhod rážecí hroty, později oceníte nabídku pístových čerpadel, spon s klíny k co nejlepší stabilizaci pumpy a jejímu uchycení ke skruži. Pokud už pumpu nějaký ten pátek používáte a hledáte náhradní díly, vyberte si kterékoliv od kožených klapek a manžet, přes táhla, až po písty a těsnění.