Zavlažujte chytře. Je lepší vozík na hadice nebo naviják?

Hlavně na větších zahradách je rozmotávání a smotávání hadice zdlouhavé a otravné. Ale dnes už není problém se této práci vyhnout. Stačí k tomu praktický hadicový naviják nebo vozík na hadici.

Navijáky šetří váš čas, nervy i peníze. Čas a nervy protože hadice bývá často zasukovaná a špinavá a peníze protože suky hadicím zrovna nesvědčí. Hadice se rychleji opotřebuje a stěny v místě suku se poškodí.

Pokud skladujete hadici třeba ve sklepě, garáži nebo zahradním domku a na zahradu ji přenášíte, je skvělým řešením vozík na hadici. Výrazně totiž usnadní manipulaci. Vozíky můžete snadno tahat po zahradě, mají velká kolečka, která si poradí se sklonem i nerovnostmi a když ho zastavíte a jdete zalévat, jsou dost stabilní, takže se nepřeklopí ani když za hadici silněji zataháte.

Kvalitnější vozíky mají i další vychytávky. Úchyt jde nastavit podle výšky, vozíky jsou sklopné, takže při skladování zaberou méně místa a nejvíce oceníte asi protikapací funkci, která pohlídá, že vám po zalévání nebude v garáži z hadice odkapávat zbývající voda.

Druhou možností je naviják na hadice. Ten přiděláte jednoduše na zeď a tak je vhodný hlavně na zahrady u domu. Navijáky jsou otočné až do úhlu 180 stupňů, takže snadno pokropíte všechny kouty zahrady. Vytažená hadice se sama zaaretuje a po zalévání jemným škubnutím blokaci deaktivujete a hadice se automaticky navine zpět do boxu. I navijáky mají funkci proti odkapávání a spoustu dalších výhod.

Velkou výhodou navijáků je ochrana hadice, která vydrží déle v perfektní kondici. Brání ji před špínou, zauzlováním a vlivy počasí. I tak doporučujeme naviják s hadicí v zimě nenechávat na zdi. Jednoduše box odmontujte z držáku a scovejte třeba do sklepa nebo garáže, kde víte, že se teplota udrží nad nulou. Na jaře pak snadno box s hadící vezmete a nasadíte zpět na držák. Montáž a demontáž už nemůže být jednodušší.