Zkrocení zlé hadice

Hadi a hadice mají nevyzpytatelné chování, zejména pak hadice zahradní. Zneužijí sebemenší chvilku bez dozoru k propletení, zašmodrchání a zasukování.

Hadi a hadice mají nevyzpytatelné chování, zejména pak hadice zahradní. Zneužijí sebemenší chvilku bez dozoru k propletení, zašmodrchání a zasukování. Rozplétání, narovnávání a smotávání do úhledného kola představuje těžkou zkoušku trpělivosti a umu zahrádkáře. Nejraději by použil osvědčenou metodu rozplétání gordického uzlu, ale ta by přinesla nepřiměřeně vysokou spotřebu hadic a značně prodražila péči o zahradu. Naštěstí vám můžeme nabídnout levnější a účinnější způsob krocení vzpurných hadic: Navijáky, držáky a vozíky na hadice.

Nenápadní, ale šikovní pomocníci zjednají pořádek při ukládání a manipulaci se všemi druhy zahradních hadic. Jejich pomoc proměňuje zavlažování a umývání zahradního nábytku z otravné povinnosti s mírnou nadsázkou v radostnou hru. Pravděpodobně i mezi konstruktéry najdeme mnoho zanícených zahrádkářů a zahradníků, jak jinak si vysvětlit pestrost nabídky výrobků usnadňujících práci na zahradách.

K nejjednodušším patří obyčejné nástěnné držáky vhodné pro všechny typy hadic. Řeší jejich skladování, často jejich součástí bývají také boxy pro uložení postřikovačů, sprch, přípojek a spojek. Ovšem manipulaci s hadicemi nechávají zcela na zahradníkovi. Zajímavější jsou boxy, které také připevníte na stěnu, ale můžete je otočit o 180 stupňů, takže hadici snadno rozvinete požadovaným směrem. Navíc bývají opatřeny pružinou, která hadici po dokončení práce automaticky navine zpět do boxu, a to bez vedlejších účinků, jakým je například zasukování.

Statické uložení hadice nebývá vhodné do rozlehlých zahrad. Buď pro velké vzdálenosti, anebo pro polohu, takže nepomůže ani natáčení boxu. Pak přijde vhod pojízdný naviják na hadice. Snadno dopravíte smotanou hadici tam, kam potřebujete, připojíte na vodní zdroj, rozvinete a zavlažování může začít. Podle výrobce a typu usnadňují rozvinutí a opětné navinutí různé vychytávky. Úhlová přípojka uvnitř bubnu brání ohnutí hadice omezující průtok vody. Vedení hadice na pevném rámu nad bubnem dovoluje pravidelné navíjení bez vedení hadice rukou a řada dalších.

Při procházení obchodem, ať už kamenným nebo elektronickým vás nepochybně upoutá celá řada zajímavých řešení. Vzpomeňte si na vaši zahrádku, zvažte své i její potřeby a určitě se ve výběru nezmýlíte. A nezáleží na tom, zda se jedná o zavlažování trávníků, zeleninových či květinových záhonů, skalek nebo o zálivku stromů. Vyberte si a na skladování a manipulaci se zahradními hadicemi už nikdy nebudete sami.