Krok za krokem. Jak správně natlakovat tlakovou nádobu v domácí vodárně?

Spíná čerpadlo ve vaší domácí vodárně podezřele často nebo se dokonce zapíná a vypíná prakticky nepřetržitě? Tak to je čas zkontrolovat tlak v tlakové nádobě. Nejspíš poklesl na příliš nízkou hodnotu a je potřeba expanzní nádobu znova natlakovat na správnou úroveň.

Tlak v systému domácí vodárny se pohybuje standardně v rozmezí 2 – 3,5 baru (0,2 – 0,35 Mpa). Tlaková nádoba je ve většině případů kovová s vnitřním vakem či membránou a mezi nimi byste měli udržovat tlak o přibližně 0,2 baru méně než je spodní hranice tlaku vody.

A jak tedy tlakovou nádobu správně natlakovat?

  • Nejdříve vypněte jistič, aby přestal fungovat přívod proudu do čerpadla nebo domácí vodárny.

  • Otevřete některý z kohoutků (ideálně hned u tlakové nádoby) a vypusťte všechnu vodu. Počkejte, až poklesne tlak na manometru vodárny na nulu. Kohoutek ponechte otevřený.

  • Nyní by tlakoměr na ventilku nádoby měl ukazovat nulu. Pokud tomu tak skutečně je, můžete přistoupit k dotlakování.

  • K dotlakování malých nádob vám stačí běžná autopumpička. U těch velkých si s pumpičkou nevystačíte a musíte použít kompresor. Čím větší nádoba, tím musí být větší i výkon kompresoru, jinak ho odvaříte. Pokud kompresor doma nemáte, ani nikdo ze známých, můžete využít půjčoven. V nich se ceny pohybují v řádech stokorun.

  • Tlak vzduchu po dopumpování by se měl opět dostat na hodnotu o cca 0,2 nižší než spínací tlak vodárny. Nejčastěji tak budete pumpovat na 1,8 baru.

  • Po úspěšném dofouknutí zavřete otevřený kohoutek a zapněte opět elektrický přívod. Popřípadě můžete ještě krátce odpustit vodu, abyste odvzudšnili potrubí.

Pokud máte podezření na únik vzduchu z nádoby vlivem poškození, zkuste hned po dopumpování vzduchu namíchat vodu s například Jarem nebo jakoukoli jinou přísadou, která bude dělat bublinky a potřete s ní místa, kde tipujete možné netěsnosti. Většinou jsou to sváry a okolí. Pokud by opravdu unikal vzduch, budou se na povrchu tvořit bublinky.

Pokud se vám natlakovat nádobu nedaří, můžete se obrátit na naše odborníky.

Problémy s domácí vodárnou se pravidelně opakují? Možná je některá z části systému na konci své životnosti. Kolik toho vydrží čerpadlo nebo tlaková nádrž a jak správnou údržbou životnost prodloužit jsme popsali zde.