Nepodceňujte čištění studní. Poradíme jak na to

Je jedno, zda používáte studnu jako zdroj pitné vody nebo jen jako užitkovou vodu na zahradu. O studnu byste se měli čas od času postarat. Doporučuje se ji jednou až dvakrát za rok prohlédnout, zda v ní nejsou nečistoty a pokud na ně narazíte, tak studnu i vyčistit. Pokud používáte její vodu jako pitnou, je na místě i bakteriologický rozbor.

Čerpání kontaminované vody není jediným strašákem. Zanesená studna vám také může úplně zničit čerpadlo domácí vodárny nebo jakékoli čerpadlo, které není stavěné na práci ve znečištěné vodě.

Co všechno čištění obnáší?

Kalovým čerpadlem vyčerpejte vodu. Pokud máte ve studni silný pramen, počítejte s tím, že budete potřebovat silné kalové čerpadlo, jinak bude stále přitékat více vody než vyčerpáte. Na levná čerpadla z hobby marketů nespoléhejte. Čerpejte z různých míst studně a snažte se nečistoty rozvířit, ať jich vyčerpáte více.

Vyberte ze dna zbývající kaly. Zkontrolujte vyspárování skruží. Oškrábejte ze stěn mechy, řasy a další nečistoty. Pokud můžete, opláchněte stěny i silným proudem vody, třeba tlakovým čističem. Případné závady na skružích opravte cementovou mazaninou.

Dno vysypejte vrstvou kačírku nebo štěrku, aby pramen studnu nezanášel "odspodu". Případně vrstvu štěrku opravte. Do zbývající vody dolijte Savo (přibližně 1 dcl na 1m3) a později znovu vyčerpejte.

Jakmile se nová voda usadí a vyprchají zbytky Sava (výrobce udává působení 12-24 hodin), lze studnu opět začít využívat jako užitkovou. Pokud vodu ze studny využíváte jako pitnou, vyčkejte přibližně 2-3 týdny a nechejte si udělat rozbor vody.

Pokud máte úzkou a hlubokou studnu, přenechte její čištění radši profesionální firmě i když vás to bude stát peníze navíc. Takové čištění už není hračka. Mělčí nebo široké studny zvládnete vyčistit i svépomocí. Nikdy studnu nečistěte sami, když se vám dole ve studni stane jakýkoli problém, potřebujete člověka na povrchu, který vám může ihned pomoci. Dolů do studny se spouštějte pouze dobře zajištěni lanem.